Ełk
20 paź 2024
Barbara Fiedoruk
Spotkanie Nauczycieli Matematyki z Grecji, Turcji i Polski w ramach Erasmus+ „Matematycy w Europie”
Po sukcesie pierwszego spotkania, w dniach 16-21 września 2024 odbyła się druga mobilność nauczycieli matematyki z Grecji, Turcji i Polski w ramach programu Erasmus+ „Matematycy w Europie”. Tym razem gospodarzem wydarzenia była Polska, a celem było pogłębienie współpracy, dalsza wymiana doświadczeń oraz kontynuacja prac nad wspólnymi projektami edukacyjnymi.
Spotkaliśmy się w Zespole Szkół nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Ełku, gdzie uczestnicy kontynuowali pracę nad projektami edukacyjnymi rozpoczętymi podczas pierwszej mobilności, skupiając się na implementacji i testowaniu nowych metod nauczania matematyki. Nauczyciele mieli okazję dzielić się swoimi doświadczeniami w nauczaniu matematyki, dyskutować o wyzwaniach, z jakimi się spotykają, oraz poznawać różne podejścia i metody dydaktyczne stosowane w Grecji, Turcji i Polsce. Jednym z głównych punktów programu było prezentowanie i omawianie innowacyjnych metod nauczania matematyki, w tym wykorzystanie nowoczesnych technologii, gier edukacyjnych oraz projektów interdyscyplinarnych. Uczestnicy brali udział w warsztatach i szkoleniach, co miało na celu podniesienie ich kompetencji zawodowych oraz wzbogacenie warsztatu dydaktycznego.
Pierwszego dnia, po przybyciu uczestników do Zespołu Szkół nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Ełku nastąpiło oficjalne powitanie oraz sesje integracyjne mające na celu wzmocnienie relacji między uczestnikami. Oprócz zwiedzania szkoły wszyscy uczestnicy spotkania przyjrzeli się systemowi edukacji oraz systemowi egzaminów zewnętrznych, które obowiązują w Polsce. Dokonano też analizy podstawy programowej z matematyki w Polsce w szkole ponadpodstawowej- zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym. Nie zbrakło też informacji o samym egzaminie maturalnym z matematyki oraz o sposobach analizy jego wyników w szkole w Polsce. Dyskutowaliśmy również na temat egzaminów końcowych z matematyki w Grecji i Turcji.
Ciekawym doświadczeniem była analiza wyników oraz sposobów rozwiązywania quizu przeprowadzonego online w szkołach (Burdur, Rodos, Ełk). Było to wyjściem do dyskusji na temat o metodologii tworzenia i ocenianiu testów wielokrotnego wyboru.
W ramach projektu Erasmus+ „Matematycy w Europie”, podczas mobilności w Polsce, odbyły się dwie lekcje otwarte, które obserwowali nauczyciele matematyki z Turcji, Grecji i Polski. Celem tego przedsięwzięcia była:
- Prezentacja metod nauczania- pokazanie różnych metod i technik stosowanych w nauczaniu matematyki.
- Wymiana doświadczeń- umożliwienie nauczycielom z różnych krajów obserwacji i oceny praktyk dydaktycznych.
- Feedback i dyskusja- zebranie uwag i spostrzeżeń od obserwatorów, co pozwoliło na lepsze zrozumienie mocnych i słabych stron prezentowanych metod.
Ciekawym doświadczeniem dla gości z Turcji i Grecji był udział w warsztatach metodycznych z wykorzystaniem gier edukacyjnych oraz monitora interaktywnego. Gry dydaktyczne przyciągają uwagę uczniów i sprawiają, że są bardziej zaangażowani w proces nauczania. Uczniowie chętniej biorą udział w lekcjach, które są urozmaicone o elementy zabawy. Wprowadzenie gier do lekcji matematyki wywołuje pozytywne emocje, co sprzyja lepszemu przyswajaniu wiedzy. Gry stymulują również uczniów do kreatywnego myślenia i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań matematycznych zadań, mogą być dostosowane do różnych poziomów zaawansowania uczniów, co pozwala na indywidualizację nauczania i lepsze dostosowanie do potrzeb każdego ucznia. Podsumowując, udział w warsztatach dotyczących wykorzystania gier dydaktycznych znacząco wzbogacił umiejętności nauczycieli matematyki, umożliwiając im prowadzenie bardziej angażujących, efektywnych i zindywidualizowanych lekcji.
Ważnym przedsięwzięciem zrealizowanym podczas mobilności w Ełku była, zorganizowania we współpracy z Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Ełku, Międzynarodowa konferencja nauczycieli matematyki. Podczas konferencji doświadczeniami dzielili się nauczyciele matematyki biorący udział w projekcie Matematycy w Europie ze wszystkich krajów partnerskich, a uczestnikami byli nauczyciele matematyki szkół ponadpodstawowych z okolicznych powiatów.
Czas spędzony w Polsce, w Zespole Szkół nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Ełku, to też czas przygotowań do trzeciej- ostatniej już mobilności. Podczas warsztatów przygotowaliśmy zestawy zadań do quizów, które przeprowadzone zostaną na początku października we wszystkich szkołach, a wyniki staną się wyjściem do dyskusji o sposobach rozwiązywania zadań typu maturalnego przez uczniów szkół partnerskich.
Podsumowując, druga mobilność nauczycieli matematyki w ramach programu Erasmus+ „Matematycy w Europie” zakończyła się sukcesem, przynosząc wiele korzyści uczestnikom. Nauczyciele zdobyli nowe umiejętności i narzędzia do nauczania matematyki, które będą mogli wykorzystać je w swoich szkołach. Dzięki głębszej współpracy i lepszemu zrozumieniu różnic kulturowych, uczestnicy są lepiej przygotowani do realizacji wspólnych projektów edukacyjnych. Wzajemna wymiana doświadczeń i wiedzy przyczyniła się do podnoszenia jakości edukacji matematycznej w szkołach partnerskich, a także promowania wartości współpracy międzynarodowej i zrozumienia międzykulturowego.
Materiały wideo
