Cele projektu

Cele i sposoby ich osiągnięcia to:

  1. Uatrakcyjnienie nauczania matematyki poprzez: podniesienie kwalifikacji nauczycieli, otwarcie uczestników projektu na nowe umiejętności, wymianę doświadczeń, wypracowanie nowych i nowoczesnych technik nauczania.
  2. W powiązaniu z celem poprzednim, zastosowanie narzędzi oferowanych przez matematykę do wskazywania i rozwiązywania problemów życia codziennego.
  3. Pokazanie jak matematyka może pomóc np. w walce ze zmianami klimatycznymi poprzez wskazywanie źródeł tych problemów (analiza statystyczna danych klimatycznych, budowanie modeli zmian klimatu).

Celem dodatkowym jest uświadomienie uczestnikom projektu, a za ich pośrednictwem także młodzieży, jak ważny dla współczesnego świata jest rozwój technik cyfrowych i szeroko pojęta cyfryzacja uczestniczących.

Cele projektu:

Poznanie innych narzędzi dydaktycznych, programów wspomagających, innego układu materiału nauczania, sposobów rozwiązywania problemów matematycznych zwiększy kompetencje kadry, a tym samym uatrakcyjni proces dydaktyczny oraz spowoduje, że będzie on bardziej efektywny w kontekście zdawalności egzaminów zewnętrznych.

Uwzględnienie różnic programowych w rozkładach materiału nauczania matematyki w różnych krajach umożliwi przygotowanie uczniów do ewentualnego podjęcia studiów za granicą. Obserwacja pracy nauczycieli matematyków w innych krajach pozwoli wyciągnąć wnioski odnośnie swojego dotychczasowego warsztatu pracy i ewentualną zmianę metod pracy na lepsze. Bezpośrednie spotkania podczas mobilności pozwolą na wymianę uwag, spostrzeżeń, porad co do metod pracy, a przede wszystkim dyskusję na temat materiałów opracowanych w okresach między mobilnościami przez partnerów. Na panelach dyskusyjnych zaprezentowane zostaną obowiązujące w danych krajach zakresy, działy matematyki jakie uczniowie powinni opanować aby móc kontynuować naukę na poziomie wyższym. Nawiązane kontakty ze szkołami za granicą pozwolą na organizowanie wspólnych przedsięwzięć (turnieje matematyczne, lekcje online prowadzone po angielsku, wymiana materiałów dydaktycznych) w trakcie trwania projektu jak i po jego zakończeniu. Niezwykle istotną innowacją wynikającą z realizacji projektu będzie wdrożenie do praktyki szkolnej metodologii STEM w szkołach uczestniczących w projekcie, a za ich pośrednictwem w innych placówkach oświatowych środowisk lokalnych. Nazwa STEM to skrót od angielskich słów: Science (nauka), Technology (technologia), Engineering (inżynieria) i Math (matematyka).Metodologia STEM to całkowite odwrócenie tradycyjnego podejścia do nauczania. Uczeń przestaje być biernym odbiorcą wiedzy podawanej przez nauczyciela.